James River Figure Skaters Continue Successful Season in Moorhead

 

MOORHEAD, MN (NewsDaktoa.com) – The James River Figure Skating Club continued their successful season at the Red River Valley International Classic Figure Skating Competition February 8-10 in Moorhead, MN.

A total of 24 skating clubs and 324 skaters competed over the weekend. Individual results are as follows:

McKenna Becker – 4th in Excel Pre-Preliminary Free Skate, 3rd place in Pre-Preliminary Artistic; Brooke Graalum – 2nd in Excel Preliminary Free Skate, 5th in Preliminary Artistic; Karla Sherfy – 1st in Excel Pre-Juvenile Free Skate, 1st in Pre-Juvenile Artistic; Terese Kolden – 1st in Pre-Preliminary Free Skate, 5th in Pre-Preliminary Artistic, Annika Tweten – 2nd in Juvenile Free Skate, 1st in Juvenile Artistic; Gabby Tweten – 3rd in Pre-Juvenile Free Skate, 1st in Pre-Juvenile Artistic; Synneva Sortland – 1st in Excel Preliminary Free Skate, 1st in Preliminary Artistic; Avery Graves – 1st in Excel Pre-Preliminary Free Skate, 5th in Pre-Preliminary Artistic; Ella Grosulak – 5th in Excel Pre-Preliminary Free Skate, 2nd in Pre-Preliminary Artistic; Reece Heery – 1st in Excel Beginner Free Skate, 4th in Excel Beginner Artistic; Keira Lambrecht – 1st Excel Beginner Artistic, 5th Excel Beginner Free Skate.

The club is coached by Mark Vasarhelyi.

The Red River Valley International Classic also offers the Tom Wilson (formerly Archie Vraa) final round in the artistic event with cash Memorial Skating Scholarship awards to be given to the top three finishers. There are two flights: Preliminary through Pre-Juvenile AND Juvenile/Open Juvenile through Senior.

In the event more than twelve in each flight would advance to the final round, there may be an initial final round to determine advancement to the final round.

This year 4 of JRFSC’s skaters advanced to this event – Karla Sherfy 2nd in semi-finals and 3rd in finals Preliminary-Pre-Juvenile group, Annika Tweten 3rd in finals Juvenile-Senior group (no semi-finals for this group), Gabby Tweten 1st in semi-finals and 2nd in finals Preliminary-Pre-Juvinale, and Synneva Sortland 3rd in semi-finals and 5th in finals Preliminary-Pre-Juvenile group.

Back l-r: Avery Graves, Annika Tweten, Brooke Graalum, McKenna Becker, Terese Kolden, Karla Sherfy, Coach Mark Vasarhelyi
Front l-r: Ella Grosulak, Gabby Tweten, Keira Lambrecht, Synneva Sortland, Reece Herry


Comment Disclaimer: The views and opinions expressed in the comments section of NewsDakota.com are solely those of the comment author and do not necessarily reflect the views and opinions held by NewsDakota.com.

Comments are closed.



National News

National Sports

Multimedia